Üniversite Dışından Elektronik Kaynaklara Erişim (Proxy ile)

UYARI

Elektronik kaynaklardan yararlanmak isteyen kullanıcılarımız “Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları ve Telif Hakları’na” uymayı kabul etmiş sayılır. Kullanım kuralları sayfanın altında yer almaktadır.

 

 

Üniversite Dışından Elektronik Kaynaklara Erişim İçin Yapılması Gerekenler

 

Bu hizmetten üniversitemiz personeli ve öğrencileri yararlanabilmektedir. Öncelikle herkesin, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan alacağı Üniversitemize ait kullanıcıadı@msgsu.edu.tr veya öğrencino@ogr.msgsu.edu.tr uzantılı bir e-posta adresi ve şifresi olması gerekmektedir.

           

Üniversitemiz personelinin ve öğrencilerinin herhangi bir nedenle (mezuniyet, kayıt sildirme, nakil, istifa ya da emeklilik gibi) ayrılması söz konusu olduğunda,  msgsu.edu.tr uzantılı e-posta adresi ve şifresi iptal edilecektir. Dolayısı ile elektronik kaynaklara uzaktan erişim hakkı da sona erecektir.

 

Kullanıcılarımızın bu hizmetten yararlanabilmesi için kurumsal e-posta adreslerinden proxy.kullanicisi@msgsu.edu.tr adresinegönderecekleri e-posta ile aşağıdaki bilgileri iletmeleri gerekmektedir:

 

-          Adı soyadı, kurum sicil no (öğrenci ise öğrenci numarası),

-          Kurumsal e-posta adresi,

-          Fakülte / Enstitü / Bölüm / Anabilim Dalı bilgisi,

-          Kendilerinin oluşturacakları bir şifre (e-posta şifrenizden farklı olmalıdır !!!!)

(Şifre en az sekiz(8) karakter olmalı. Türkçe karakter olmamalı. Büyük/küçük harf ve rakam karışımı bir şifre olmalı.)

 

Böylece oluşturdukları şifre aktif hale getirilip kendilerine bilgi e-postası ile dönüş yapılacaktır.

 

Oluşturdukları şifre aktif hale getirilen kullanıcılarımızın kütüphane web sayfasında yer alan elektronik kaynaklara dışarıdan erişebilmesi için kendi bilgisayarlarındaki internet gezgini programlarında proxy ayarlarını aşağıda belirtildiği şekilde yapması gerekmektedir.

 WINDOWS İÇİN

(1)   Internet Explorer Programı’nda “Araçlar” Menüsü’nde “Internet Seçenekleri”  seçilir.(2)   Açılan pencerede “Bağlantılar” kutucuğundan “Yerel Ağ Ayarları” seçilir.(3)   Gelen ekranda “Proxy Sunucu” bölümünde “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın ...” işaretlenir. “Adres:” kısmına proxy.msgsu.edu.tr yazılır; “B. Nok.:” kısmına 7777 yazılır. Aşağıdaki “Yerel adresler için proxy sunucuyu atla” kutucuğu işaretlenir ve Tamam butonuna basılır.(4)    Ayarlarınız tamamlanmıştır. Açtığınız bütün pencereler “Tamam” butonuna basılarak kapatılır.

 

(5)   Internet Explorer Programı ekranında adres kısmına www.msgsu.edu.tr adresi yazılır. Ekrana kullanıcı adı ve şifresinin yer aldığı bir uyarı kutusu gelir.Bu kutuda “User name / Kullanıcı Adı” yerine kurumsal e-posta adresiniz (kullanıcıadı@msgsu.edu.tr / öğrencino@ogr.msgsu.edu.tr) şeklinde) yazılır.

Password / Şifre” kısmına da belirlemiş olduğunuz ve aktif  hale getirilen şifre yazılır.

 

 

(6)   Kullanıcı normal internet kullanımına geri dönmek istediğinde (1) – (3) nolu adımlar izlenmelidir. (3) nolu işlem sonucunda aşağıdaki ekrana ulaşılır.

Gelen ekranda “Proxy Sunucu” bölümünde “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın ...işareti kaldırılır. Tamam” butonuna basılarak ayarların etkin olması sağlanır. Böylece bilgisayarınız normal internet kullanımına geri dönmüş olur.

 

Mozilla Firefox ayarları ise; Araçlar / Seçenekler / Gelişmiş / Ağ / Ayarlar / Vekil Sunucuyu Elle Ayarla seçilerek aşağıdaki bilgiler girilip Tamam butonuna basılarak yapılabilir. Ayarı kaldırmak için aynı yerdeki Vekil sunucu yok işaretlenir.Google Chrome ayarları ise; Ayarlar / Gelişmiş ayarları göster / Proxy ayarların değiştir butonu tıklanır ve 2. ve 3. adımdaki işlemler yapılır. Ayarı kaldırmak için 3. adımdaki  “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın ...” işareti kaldırılır.

 

NOT: Kullanıcı adı ve şifresi kişiye özgüdür. Bu bilgilerin güvenliğinin sağlanmasından ve başkaları ile paylaşılmamasından kişi sorumludur. Dolayısıyla kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin üçüncü şahıslara geçmesi/paylaşılması ile meydana gelebilecek her türlü zarar bu bilgilerinin güvenliğini sağlayamamış olan kullanıcıya ait olacaktır. E-posta ve şifre bilgilerinizi lütfen başkaları ile paylaşmayınız.


Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları ve Telif Hakları

 

Elektronik kaynaklar; deneme ve abone olunan veri tabanlarını, e-dergileri, e-tezleri ve              e-kitapları kapsar. Bu kaynakların bir kısmı ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) kapsamında abone olunarak, bir kısmı da EKUAL (ULAKBİM Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında ücretsiz olarak erişime açılmaktadır.

 

Elektronik kaynaklar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yerleşkesi içinde IP tanımlı ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Üniversitemiz personeli ile öğrencilerimize, çalışmalarını evden de yapabilmeleri için kendi bilgisayarlarında proxy sunucu ayarlarını yaparak üniversite dışından da erişim imkânı sağlanmıştır.

 

Elektronik kaynakların kullanımı kurumumuz ile satıcı/üretici firma arasında yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde belirli kurallara bağlanmıştır. Bu lisans anlaşmalarına göre:

     a.   Elektronik kaynakların sadece kullanım hakkı verilmiştir. Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı/üretici firmaya aittir.

     b.  Bir veri tabanında bulunan yayınların tamamı ya da büyük bölümü, derginin ya da kitabın tamamı veya büyük bölümü kopyalanamaz. Üçüncü parti yazılımlar(Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak, ticari amaçlı veya sistematik indirme yapılamaz. Örneğin yaptığınız araştırmanızla ilgili bir veya birkaç makaleyi, kitabın bir ya da belirli bölümleri gibi sadece sınırlı bir kısmı kopyalanabilir.

     c. Veri tabanlarından ve kopyalanan içerikten sadece üniversitemiz personeli ve öğrencileri yararlanabilir. Üniversitemiz dışındaki kişiler bunlardan yararlanamaz. Bu içerik ve bilgilerin elektronik posta listeleri veya adresleri ile dağıtılması yasaktır.

     d.  Veri tabanları IP tanımlı olarak kullanıma sunulmaktadır. Hangi bilgisayar/ların veri

tabanlarından ne şekilde yararlandığı satıcı/üretici firma sunucularından takip edilmektedir. Yapılan anlaşmalardaki kuralların kullanıcılar tarafından ihlal edilmesi hem üniversitemizi hem de kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacaktır. Bu durumda satıcı/üretici firma erişimin engellenmesi ya da aboneliğin iptal edilerek erişimin tamamen kesilmesi yoluna gidebilmektedir. Böyle bir durumda bütün kullanıcılarımız ve üniversitemiz zarar görecektir.

 

MAC İÇİN

  1. Sistem Tercihlerinden veya masasüstü çubuğundaki wi-fi ikonundan “Ağ” tercihleri açılır.

 

  1. Konum yazan satıra tıklanınca açılan seçeneklerden “Konumları Düzenle” seçilir.

 

  1. “+”ya tıklanarak yeni konum oluşturulur. Oluşturulan konuma isim verilir. (örn: proxy.msgsu.edu.tr ya da MSGSÜ Kütüphane) 

 

  1. Oluşturulan yeni konumun proxy ayarları için “Proxy” sekmesine gidilir. Ayarlanacak Protokol olarak “Web Proxy (HTTP)” seçilir. Web Proxy Sunucu bilgileri ilk ve ikinci kutucuğa “proxy.msgsu.edu.tr : 7777” olacak şekilde girilir.  Proxy sunucu parola gerektiriyor kutusu seçilince aktifleşen kutucuklara, daha önce aktive ettirmiş olduğunuz kullanıcı adı (msgsu.edu.tr uzantılı kurumsal mail adresiniz) ve şifre girilir. “Tamam”a tıklayarak çıkılır. “Uygula”ya tıklayarak aktive edilir. Böylece bilgisayarınızda, proxy ayarları aracılığıyla okuldan internete bağlanmanızı sağlayan yeni bir konum oluşturulmuş olur.

 

  1. Üniversite dışından elektronik kaynaklara erişmek için elma menüsündeki “Konum” seçeneğinden okulun proxy ayarları ile oluşturulan konum seçilir. (Menüde konum seçeneğini görünmüyorsa konum oluşturulamamış demektir.)

Elektronik kaynaklara erişim sağlandıktan sonra eski haline döndürmek için konumu değiştirmeniz yeterlidir.

 

Üniversitemiz değerli personelinin ve öğrencilerinin yukarıda belirtilen kurallara titizlikle uymalarını önemle rica ederiz.