TARİH
Bölüm Başkanı : Prof. Dr. Fatma ÜREKLİ - 5401
Bölüm Başkan Yardımcıları : Prof. Dr. Osman YORULMAZ
Doç. Dr.Zeynep Aycibin SEYİTKIRAN
Bölüm Sekreteri : İnci AKTOPRAK
Telefon : (0212) 246 00 11 - 5416
Adres : Cumhuriyet Mah. Silahşör Cad. No:71 
4.Kat 34380 Bomonti- Şişli, İstanbul

Resmi olarak 7 Eylül 1987 tarihinde kurulan Tarih Bölümü, ihtiyacı olan akademik kadroları tamamladıktan sonra, 1989 yılından itibaren kademeli olarak öğretim için lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci kabul etmeye başlamıştır. İlk mezunlarını 1993 yılında vermiştir. Bölümde; Eskiçağ Tarihi, Ortaçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi, Yakınçağ Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi olmak üzere beş Anabilim dalı mevcuttur. Tarih bölümünde Türk tarihi ağırlıklı olmak üzere dünya tarihini kapsayacak bir şekilde çeşitli konular okutulmakta ve görsel eğitime de yer verilmektedir. Öğrencilere seçmeli derslerini, bölüm dışından farklı disiplinlerden almasına da imkân tanınmaktadır.

Bölüm, lisans öğrencilerine geniş yelpazede bir eğitim programı sunmaktadır. Her dönemde alması gereken çekirdek dersler zorunlu olarak tespit edilmiş olup bunların dışında sosyal, ekonomik, siyasi, eğitim ve kültürel konularda birbirini tamamlayan farklı seçmeli dersler programda yer almaktadır. Tarih araştırma yöntemleri, geçmişten günümüze Türk tarihi, Anadolu ve Balkanların tarihi ve coğrafyası yanında faklı dil dersleri de verilmektedir.

Lisans öğrencilerinin Asya, Avrupa ve Ortadoğu Tarihini karşılaştırmalı ve disiplinler arası kavramaları için lisans programı zenginleştirilmiştir. Kaynak dillerine vakıf olabilmelerine imkân tanınmış, Latince, Arapça, Farsça, Rusça, Çince ve Japonca dersleri de seçmeli olarak programa dâhil edilmiştir.

Tarih Lisans Programının amacı, bölüm öğrencilerini tarihçiliğin temel kavramları ve araştırma yöntemleri ile tanıştırırken, tarihi olayları ilk elden kaynakları kullanarak tarafsız araştırma yapabilecek ve modern dünyayı tarihsel bakış açısı ile değerlendirebilecek ve bu alanda eğitim verebilecek donanımları kazandırmaktır.

Tarih Bölümü’nde, lisans (Çift Anadal ve Yan Dal Programlarıda dahil), Genel Türk Tarihi, Ortaçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi ve Yakınçağ Tarihi Programları olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

 

MSGSÜ Tarih Bölümü Sosyal Medya Ekibi İletişim: tarihmsgsu@gmail.com

https://www.facebook.com/msgsutarih

https://twitter.com/msgsu_tarih

https://mimarsinan.academia.edu/msgsutarih

https://www.youtube.com/channel/UC5_ccnkNHMWqDlwu2fC-VrQ/about