SOSYOLOJİ
Bölüm Başkanı : Prof. Dr. Ali AKAY
Bölüm Başkan Yardımcıları : Dr. Öğr. Üyesi Aylin DİKMEN ÖZARSLAN
Bölüm Sekreteri : Arzu DAĞLAROĞLU
Telefon : (0212) 246 00 11 / 5300 - 5301
Faks : (0212) 261 11 21

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 1983 yılında kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi çatısı altında 1984-1985 eğitim yılından beri eğitim vermeye devam etmektedir. Sosyoloji Bölümü dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. Bölüm öğretim elemanlarının çok farklı formasyonlardan gelmeleri dolayısıyla bölümde güncel siyaset, ekonomi, hukuk, sanat vb. ağırlıklı, interdisipliner bir eğitim verilmektedir. Üniversitenin Güzel Sanatlar Akademisi'nden gelen geleneğiyle, sanat ağırlıklı (şehircilik, plastik ve görsel sanatlar) çalışma ve araştırmalar, eğitimin her aşamasında, özellikle desteklenmektedir.  

Lisans eğitiminin yanı sıra Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" Yüksek Lisans ve doktora programları da Sosyoloji Bölümü tarafından yürütülmektedir. "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" Yüksek Lisans ve Doktora programları ile ilgili detaylı bilgi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Genel Sosyoloji ve Metodoloji Programı başlığı altında verilmiştir.

MİSYON:

Sosyoloji Bölümü’nün misyonu, öğretim üyelerinin akademik özgeçmişleri ve ilgi alanlarının çeşitliliği çerçevesinde, siyaset, tarih, iktisat, hukuk, sanat vb. alanlarda derinleşmiş, disiplinler-arası bir Sosyoloji eğitimi vermek. 

Üniversitemizin Güzel Sanatlar Akademisi'nden gelen geleneğiyle, sanat ağırlıklı çalışma ve araştırmaları (plastik ve görsel sanatlar, görsel kültür, film çalışmaları), eğitimin her aşamasında, özellikle desteklemek.  

VİZYON:

Sosyoloji Bölümü, öğrencilerini, bilimsel çalışma ve eleştirel sorgulama ilkelerini içselleştirmiş, güncel gelişmeleri izleyen, gelişmeye açık, toplumsal duyarlılığa sahip, ortaklaşa çalışmaya yatkın ve akademik ve mesleki formasyona sahip kişiler olarak yetiştirmeyi hedefler.