Online Veritabanları

ProQuest Dissertation and Theses Global

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan ve kendi alanında tek olan Dissertations and Theses Global Full Text tez veri tabanı, sanat, sosyal ve beşeri bilimler, işletme, ekonomi,bilim ve teknoloji alanında 1743 yılından günümüze yaklaşık 2,5 milyonu tam metin olmak üzere toplam 4,5 milyonun üzerinde doktora ve mastır tezine erişim sağlamaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Kullanım Kılavuzu

Building Types Online

Building Types Online, Singapur Teknoloji ve Dizayn Üniversitesi’nden Prof. Oliver Hekmann tarafından yayıma hazırlanmış olup mimari açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapının özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/ araştırma yazılarına linkler mevcuttur. Veri tabanı toplamda 850 den fazla araştırma çalışması, 120 den fazla tematik/konu bazlı makale, 1800 resim ve 3500 plan içermektedir. Veri tabanının ilk güncellemesi 2017 yılında olacak olup sporla ilgili yapılar, sağlık hizmetleriyle ilgili yapılar ve konut yapılarla ilgili eklemeler yapılacaktır. Detaylı arama butonu yapı tipi, yapı maddesi, yapı yüksekliği, yapım yılı ve ülke gibi pek çok mimari özelliğe göre araştırma yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Kullanım Kılavuzu

Sayısal Kitap

Türkçe e-kitap veri tabanı olan Sayısal Kitap platformunda bulunan e-kaynakları tüm kullanıcılarımız ücretsiz olarak çevrim içi okuyabilirler. Herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, arama yapabilir, filtreleme seçeneklerini kullanabilir. Türk ve Dünya Edebiyatı, edebiyat dışı, akademik yayınlar, Duvar ve Notos Dergisi gibi toplam 1.243 kaynağı içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

VİDOBU (Video Online Eğitim Veri Tabanı)

Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Ofis Programları, Fotoğrafçılık, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D ve Animasyon, Video Montaj ve Düzenleme kategorilerinde; başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar 11.000'den fazla eğitim videosu bulunmaktadır. İçerikler sürekli güncellenmekte ve hem bilgisayarınızdan hem de tablet ve mobil cihazlarınızdan izleyebilirsiniz. Erişmek için başlığa tıklayınız.

IGI Global InfoSci E-Journals

IGI Global Yayınevi’ne ait 182 adet tam metin dergi içermektedir. Dergiler Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli indekslerde dizinlenmiştir. Enformasyon bilimi ve teknolojisi, bilgisayar bilimi ve enformasyon teknolojisi, eğitim bilimi ve teknolojisi, işletme ve yönetim,  sosyal bilimler, medya, iletişim bilimi ve teknolojisi, çevre bilimi ve teknolojisi, mühendislik bilimi ve teknolojisi, kütüphane bilimi ve teknolojisi gibi 200 farklı konu alanında 24.000'den fazla makale taranabilmektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.  

Not: MSGSÜ'den  26/12/2019'a kadar IGI Global dergilerinde kabul edilip yayınlanacak ilk 3 makale için makale başına $1500 olan açık erişim makale ücreti alınmayacaktır. Açık erişim haricinde makale basımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. https://www.igi-global.com/publish/call-for-papers/  adresinden editörler tarafından istenilen makale konularını görebilirsiniz.

Kullanım Kılavuzu

Rosetta Stone Online Dil Eğitim Aracı

Dünyanın en çok tercih edilen çevrimiçi dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkânı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir. Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalmaktadır. İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.

Erişmek için başlığa tıklayınız.

NOT: Rosetta Stone'a giriş işlemleri sırasında kurumsal (...@msgsu.edu.tr) e-posta adresinizi kullanarak giriş yapmanız önemle rica olunur.
 
Rosetta Stone Mobil Cihazlardan Erişim Basamakları

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu 

Bilgisayardan Giriş Kılavuzu  

Rosetta Stone için En İyi Uygulamalar ve İpuçları

Wiley Online Library

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan veri tabanı ekonomi, matematik, polimer ve materyal bilimleri, fizik ve astronomi, eğitim bilimleri, mimarlık ve planlama, sanat ve uygulamalı sanatlar, bilgisayar bilimi ve bilişim teknolojisi, mühendislik, coğrafya, tarih ve arkeoloji gibi çok sayıda konuyu içeren Wiley Yayınevine ait 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Emerald eJournals Premier

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan ve Emerald Yayınevine ait ekonomi, yönetim, eğitim, mühendislik, sağlık, bilgi yönetimi, sosyoloji, çevre, turizm ve taşımacılık gibi çok sayıda konu alanında 311 adet tam metin e-dergi ve sosyal bilimler alanında (ağırlıklı olarak eğitim ve sosyoloji konularında) 700’e yakın tam metin e-kitap içeren bir veri tabanıdır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Kullanım Klavuzu

EBSCO eBook Academic Collection

Sanat, mimarlık, sahne sanatları, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, ekonomi, eğitim, dil ve edebiyat, felsefe, matematik, siyaset, tıp, teknoloji ve mühendislik gibi çok sayıda konu alanında yaklaşık 145.500 akademik tam metin elektronik kitap içeren bir veri tabanıdır. Oxford, Cambridge, MIT gibi 100’den fazla üniversite yayıncısıyla birlikte toplam 700 yayıncının e-kitaplarını içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

E-Kitap İndirme Kılavuzu

HukukTürk

Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C.Mevzuatı(Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K.Kararları, Genelgeler, Tebliğler), kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnif edilmiş içtihatlar(Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları), Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Mevzuat Grupları, Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Tasarıları, Yeni ve değişen Mevzuat, Hukuk Sözlüğü(metinlerle ilişkilendirilmiş) ve Hukukî Duyurular gibi faydalı servisler yer almaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Kullanım Klavuzu

Springer eKitap Koleksiyonları

Springer Yayınevine ait 2017 yılında yayınlanan 1.592 adet, 2018 yılında yayınlanan 1.694 adet tam metin e-kitap içermektedir. Her bir kitap Springer editörleri tarafından tüm dünyada seçilmiş çalışma alanlarında en yetkin araştırmacılar tarafından yayınlanan bilimsel kitaplardır. Oturum açmadan, kullanıcı ve sayfa sınırlaması olmadan erişilebilir, indirilebilir ve çıktı alınabilir. Satın alınan konu paketlerine erişmek için aşağıdaki başlıklara tıklayınız.

 

Matematik ve İstatistik

Tarih

Din ve Felsefe

Sosyal Bilimler

Kullanım Kılavuzu

Art and Architecture Source

Güzel sanatlar, mimarlık, sahne sanatları, grafik tasarım, iç mimarlık, çevre tasarımı, iletişim ve tasarım, kentsel tasarım ve peyzaj mimarisi, mimarlık gibi alanlardaki araştırmalar için hazırlanmış, kendi alanında dünyadaki en geniş ve en kaliteli tam metin veri tabanıdır. 770’den fazla tam metin dergi, 220’den fazla tam metin kitap, Picture Desk ve diğer kaynaklardan temin edilen ve 63,000'den fazla kayıt içeren bir görsel koleksiyonu ve 1921’e kadar uzanan, arşiv niteliğinde içeriğe sahiptir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Avery Index to Architectural Periodicals

Güncel mimari ve tasarım konusundaki tek kapsamlı veri tabanıdır. Columbia Üniversitesi tarafından yayınlanmakta olan bu veri tabanında uluslararası 2.500’den fazla dergi indekslenmiş olup 700.000 kayıt içermektedir. 20.000’den fazla atıf kaydı mevcuttur. Erişmek için başlığa tıklayınız.

EBSCO eBook Collection

Kütüphaneye alınan elektronik kitaplar ile eBook Academic Collection ve HiperKitap veri tabanlarındaki e-kitapları da bu ara yüzden toplu olarak tarayabilirsiniz. Erişmek için başlığa tıklayınız.

E-Kitap İndirme Kılavuzu

İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı

Fen ve sosyal bilimler alanlarında kapsamlı ve geniş bilgiyi Türkçe kaynaklarda da bulabilmek için oluşturulan tam metin elektronik süreli yayın veri tabanıdır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD)

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) Türkiye merkezli 360 dergide yayınlanan 100.700 makalenin yer aldığı ve 2.036.154 atıfın bulunduğu bir veri tabanıdır. Hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veri tabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veri tabanına eklenmektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

SpringerLink

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan Springer Firmasına ait mimarlık, tasarım, kimya, bilgisayar bilimleri, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, eğitim, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, fizik, psikoloji, sosyal bilimler ve istatistik gibi çok sayıda konu alanını içeren 2.296 adet dergiye 1997 yılından itibaren tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

ProQuest Sociology

Sosyoloji ve sosyal çalışmalarla ilgili uluslararası literatürü içerir. Kültür, sosyal yapı, sosyoloji tarihi ve teorisi, sosyal psikoloji, madde kullanımı ve bağımlılığı konuları da dahildir. World Wide Sociological Abstracts ve Social Services Abstract içindeki birçok ana yayının tam metin içeriğini sağlar. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Art and Architecture Archive

Sanat ve mimarlık alanında önemli araştırmaların yer aldığı dergilerin tam metin arşivini (1895-2005) içeren bir veri tabanıdır. Güzel sanatlar, dekoratif sanatlar, mimarlık, iç mimarlık, endüstri tasarımı ve fotoğraf konu alanlarını kapsamaktadır. Dergi kapakları ve sayfalar tam renkli olarak sunulmuştur. Detaylı indeksleme sayesinde hızlı ve verimli bir arama yapılabilmektedir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Turnitin (İntihal Programı)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar Enstitüsü öğretim üyeleri ile yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik öğrencilerine yönelik Turnitin İntihal Programı, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını sağlayarak eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur. Zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Turnitin belge analizini yaparken büyük veri tabanları taramaktadır. Bunlar; toplamda 734 milyondan fazla doküman, 150.000 dergi ve kitap, toplamda 165 milyondan fazla yayın, 62 milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası olarak belirtilebilir. 140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda, 30 milyondan fazla öğrenci 1,6 milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Kullanıcı Kılavuzları
Turnitin Öğretmen Kılavuzu
Turnitin Öğrenci Kılavuzu
Turnitin Şifre Oluşturma Kılavuzu
Turnitin Reset Password Kılavuzu
Turnitin Tanıtım Bilgisi
Turnitin Ara Yüzünde Tez/Ödev Yüklerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

iThenticate

Üniversitelerde akademik düzeyde üretilecek “makalelerdeki” kopyacılık(intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. ULAKBİM EKUAL lisans anlaşması gereği yalnızca öğretim üyelerinin(doktora ve daha üst dereceye sahip) kullanımına sunulmuş ve “öğrenci ödevi”, “proje” ve “tez” lerin kontrolü (bu doküman türleri için Turnitin kullanılmalıdır) kapsam dışı bırakılmıştır. Üniversitemizdeki yetkili kullanıcılarımızdan bazıları (doktora ve üst dereceli), üniversitemiz tarafından yayınlanan bir derginin editörüyse ve bu dergide yayınlatmak üzere bir yazar tarafından(kurum içi ya da kurum dışı) makale gönderilmişse, o derginin “editörü” bu makaleyi iThenticate sisteminde kontrol edebilir. Ancak, söz konusu editör(ler) üniversitemiz personeli değil ise iThenticate sistemini kullanamayacaktır. Programı kullanmak isteyen öğretim üyelerinin şifre almak üzere Kütüphaneye başvurmaları gerekmektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

iThenticate Hızlı Başlangıç Klavuzu

iThenticate User Manual

Document Viewer

ARTbibliographies Modern

Her yıl 13.000'den fazla yeni kayıt eklenen ARTbibliographies Modern(ABM), her türlü modern ve çağdaş sanat ile ilgili dergi makaleleri, kitaplar, yazılar, fuar katalogları, doktora tezleri ve sergi incelemeleri ile ilgili bibliyografik künye ve özetleri sağlayan bir veri tabanıdır. ABM, ünlü ve az tanınmış sanatçılar, hareketler ve trendlerle ilgili İngilizce ve diğer dillerdeki materyalin özetlerini içerir. Gösteri sanatları, video sanatı, bilgisayar ve elektronik sanatları, vücut sanatları, grafiti, sanatçı kitapları, tiyatro sanatları, koruma, el sanatları, seramik ve cam sanatı, etnik sanatlar, grafik ve müze tasarımı, moda ve kaligrafi yanında illüstrasyon, resim, baskı, heykel ve çizim gibi geleneksel medyayı içerir. Aylık olarak güncellenmektedir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

International Bibliography of Art

Batı sanatı üzerine akademik literatür için eksiksiz bir kaynak olan IBA, Avrupa ve Amerikan sanatı, dekoratif sanatlar ve antikalar, müze çalışmaları, mimari, arkeoloji ve halk sanatı konularını içermektedir. Veritabanına yılda 25.000 kayıt eklenmektedir. Kapsanan yayınlar, diğer dizinler tarafından kapsanmayan uzmanlık ve nadir başlıklara ağırlık verilmiş olarak 500’ü aşkın çekirdek dergi ve bunlara ek olarak monografların, deneme koleksiyonları, konferans tutanakları ve sergi kataloglarının ayrıntılı içeriğidir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Arts and Humanities Full Text

Arts and Humanities Full Text veri tabanı görsel ve uygulamalı sanatlardaki önemli yeni eserleri içerecek şekilde tasarlanmıştır. Yayınlar arasında hem bilimsel hakemli dergiler hem de uygulamalı sanatlar ve kültürel araştırmalarla ilgili ticari yayınlar bulunmaktadır. İçerdiği başlıca konu alanları sanat, tasarım, el sanatları, fotoğrafçılık, arkeoloji, antropoloji, mimari, iç tasarım, şehir planlama, tarih, felsefe, coğrafya, din, modern diller ve edebiyatlar, müzik, tiyatro, film ve kültürel araştırmalardır. ARTbibliographies Modern, Design and Applied Arts Index veritabanlarına abone olanlar, bu dizinlerdeki bibliyografik künyelerden doğrudan karşılık gelen tam metinli makalelere bağlanabilir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

PressReader

PressReader gazete/dergi veri tabanı, her gün 100 ülkeden, 60 dilde, 7.000 günlük gazete ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarınızdan ulaşılabilen eşsiz bir güncel gazete ve dergi koleksiyonudur. Sayfalar tam resimli ve basılı normal gazete formatında yayımlanmaktadır. Basılı gazete sayfalarını çevirir gibi elektronik olarak da normal gazeteyi okuyabilirsiniz. Tüm yabancı ve Türkçe gazeteler içerisinde toplu tarama yapılabilmektedir. Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan ''PressReader'' veri tabanı dünya çapında 7.000'den fazla kütüphane tarafından kullanılmaktadır. Kampüs dışında da mobil cihazınızla 7 gün boyunca kesintisiz erişim sağlanmaktadır. Aplikasyon ile akıllı telefon ya da tabletinize kampüsten indirilen gazete ve dergileri ne zaman isterseniz çevrimdışı olarak okuyabilirsiniz. Siz silene kadar ya da otomatik silmeyi aktive edene kadar cihazınızda saklayabilirsiniz. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.
Mobil cihazınızla uzaktan erişim için izlenecek adımlar
-Mobil cihazınıza “Pressreader” isimli aplikasyonu yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturunuz.
-Kampüs içerisindeyken kablolu ya da wi-fi ağından internete bir defa bağlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak 7 gün boyunca yetkilendirilecektir. Bu 7 gün boyunca PressReader veri tabanından aktif bir şekilde yararlanabilirsiniz.
-7 gün sonunda tekrar kampüs içerisinden giriş yapıldığında erişim yetkisi otomatik olarak 7 gün daha uzatılacaktır.
Türkiye’den bazı gazeteler: Milliyet, Sabah, Hürriyet, Star, Evrensel, Hürriyet Daily News
Bazı önemli yabancı gazeteler: The Guardian, The Independent, The Washington Post, Leipzieger Volkszeitung
Bazı önemli magazinler: Atlas, Betonart, Arredemanto Mimarlık, Popular Science, Interni, Elle, Digital Camera, Wallpaper, Chip

 

Kullanım Kılavuzu: https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/PressReader_user_guide.pdf

PressReader Video: https://blog.pressreader.com/business/2015/02/13/pressreader-help-videos/

HiperKitap

HiperKitap bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veri tabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla tam metin e-kitabı bulunmaktadır. Atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynakları ile birçok üniversitenin akademik yayınları da yer almaktadır.Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

ARTstor

ARTstor, seçkin müzelerdeki sanat, mimari, beşeri bilimler ve fen bilimleri konularında, 1.4 milyondan fazla yüksek çözünürlükteki görüntü içeriğine erişim sağlamaktadır. ARTstor içeriğinde 19.554’ün üzerinde Türkiye ile ilgili görüntü de bulunmaktadır. ARTstor, sanat, fen bilimleri, mimari, müzik, din, antropoloji, edebiyat, dünya tarihi, Amerika ve Asya çalışmaları, klasik ve ortaçağ çalışmaları, rönesans çalışmaları konu alanlarındaki öğrenim ve çalışmalar için kullanılmaktadır. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız. Sayfa açılınca sağ üst köşedeki ENTER HERE’a tıklayınız.

WORLD E-BOOK LIBRARY

World e-Book Library Veri Tabanı, 200’ü aşkın dilde 4.186.112 dokümandan oluşan e-kitap koleksiyonudur. 6.296 (149.293 bölüm) sesli kitap, 106.389 mizah kitabı, 222.812 sayıdan oluşan dergi koleksiyonu ve 5.310 eğitimsel video içermektedir. Astronomi, biyoloji, ekonomi, güzel sanatlar, kimya, siyasal bilimler, teknoloji vb. konularda e-kitap içerir. Söz konusu kitaplar çağdaş, klasik ve nadir eserlerden oluşmaktadır. Veritabanına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Vogue Archive

American Vogue dergisinin 1892 yılındaki ilk sayısından güncel sayısına kadar tam bir arşivini içerir. Her makale, kapak, fotoğraf çekimi, çizim ve reklam en yüksek standart ile dijital ortama aktarılmış olup zengin dizinleme ile görüntülerin tasarımcı ve marka adına göre bulunmasına olanak tanınır. 
Konu kapsamı: Moda, kıyafet ve giyim, tekstil, mağazacılık, pazarlama ve markalaştırma, tasarım, fotoğrafçılık, çizim, kadınlar, popüler kültür, sosyal tarih. Erişmek için başlığa tıklayınız.  

BRIDGEMAN EDUCATION (GÖRÜNTÜ/RESİM/SANAT KOLEKSİYONU)

Bridgeman Education, 30 yılı aşkın süreyle sanat konusunda bilgi ve tecrübeye sahip olan Bridgeman Art Library tarafından geliştirilen online bir kaynaktır. 8,000’den fazla uluslararasi lokasyondan, müzeler, sanatçılar, özel koleksiyonlar, fotografçılara ait eserleri içerir. Koleksiyondaki eserler Avrupa’dan , batı dünyasına ; Asya’nın en uzak köşelerinden, Afrika’nin derinliklerine, Amerika’dan kutup sınırlarına kadar pek çok coğrafi alanı kapsamaktadir. Bridgeman Sanat Kütüphanesi (Bridgeman Art Library )’nin online egitim kaynağı olan Bridgeman Education; güzel sanatlar, mimari, kültürğve tarih alanlarında dünyanın en önde gelen görüntü içeriklerine erişim sunmaktadır. Bridgeman Education, egitim ve öğrenim alanında kullanılmak uzere 350.000’den fazla yüksek çözünürlüğe sahip görüntü yasal olarak erişim saglamaktadır. 

https://www.geminiltd.com.tr/images/userfiles/Bridgeman_user_guide.pdf

JSTOR

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan JSTOR veri tabanı, sanat, mimarlık, antropoloji, arkeoloji, ekonomi, eğitim, fen bilimleri, tarih, dil bilimi, edebiyat, bölge çalışmaları, felsefe, sosyoloji, istatistik, matematik gibi çok çeşitli konu alanlarında uluslararası düzeyde yayınlanmış 3.904 adet hakemli dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Arts & Sciences I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, Life Sciences, Business IV, Ecology and Botanic, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection ve Sustainability Collection(içerisinde 2.154 araştırma raporu da dahil)'a erişim sağlanmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Music Periodicals Database

Yeni bir arayüzle ve daha işlevsel biçim iyle, International Index to Music Periodicals (IIMP) şimdi 435'ten fazla uluslararası sureli müzik yayınını içeren çok özel ve önde gelen bir indekstir. IIMP şu anda 600.000'den fazla kayıt örneği kapsamakta olup, bunların çoğu son on yılda yayınlanmış kayıtları göstermekte ve ayrıntılı konu indeksi ve özetleri sunmaktadır. IIMP Full Text 110'dan fazla tam metin dergiyi kapsamaktadır.Ayrıca, Naxos Music Library, Project Muse ve JSTOR kolleksiyonlarına abone olanlar, IIMP alıntı kayıtlarındaki ilgili tam metin makalelere ve müzik kliplerine doğrudan link kurabilirler.

Performing Arts Periodicals Database

Yeni bir arayüzle ve daha işlevsel biçimiyle şimdi International Index to Performing Arts (IIPA) özellikle gösteri sanatları için tasarlanmış, önde gelen çok-alanlı bir bilgi kaynağıdır. IIPA, tiyatro, dans, televizyon ve daha birçok değişik konuya yayılmış indekslemeler sunar. IIPA, gösteri sanatlarıyla ilgili 250'den fazla süreli yayından 430.000 kayda erişim imkanı sağlar. IIPA Full Text, IIPA Index'in yanısıra 90'dan fazla gösteri sanatları başlığından tam metinli güncel makaleler içermektedir.

Film Index International

British Film Institute'ün en iyi güncellenmiş film ve oyuncu bilgilerini içermekte olup, günümüze kadar yayılan 1900 kaydı barındırmaktadır.120.000'den fazla film ve 735.000'den fazla karakterle ilgili derinlemesine dizinler sunmaktadır. Akademik ve popular dergilere ait makale referansları, araştırmalarda yardımcı olması için hem film hem de karakterlerle ilgili kayıtlarda belirir. Ayrıca, aranabilir konu özetlerinin, oyuncuların ve bütün ekibin yanı sıra, çok öne çıkmamış dünya genelindeki film ödülleri de bu zengin içeriğe dahildir.

FIAF International Index to Film Periodicals Database

Film çalışmalarıyla ilgili bu temel kaynak, 1972'den bugüne kadar yayınlanmış dünyanın önde gelen akademik ve popüler sinema dergilerine ait 300.000'den fazla makale dizini içermektedir. Bu veritabanı, ayrıca, International Index to TV Periodicals, Treasures from the Film Archives ve FIAF Members' Publications and Documentation Collections gibi kaynakları da kapsamaktadır. FIAF Plus Full Text, dünyanın en önemli sinema dergilerinin çoğundan alınmış tam metinleri FIAF index'e eklemektedir. FIAF Plus Full Text, mevcut en heyecan verici uluslararası film dergileri veritabanıdır.

American Film Institute AFI Catalog

American Film Institute (AFI) Catalog'u, Amerikan filmleri çalışmaları için temel bir kaynaktır. AFI Catalog Amerika Birleşik Devletleri'nde 1893'ten 1972 yılına kadar yapılmış bütün filmleri kapsamaktadır. Bu katalog, 48.000 film kaydının konu ve şarkı dizinlerinin yanısıra konu özetlerini ve yapımla ilgili özel notları sunmaktadır. Detaylar konusundaki titizliğiyle AFI Catalog dünyadaki en kapsamlı ve ayrıntılı ulusal filmografidir.

DAAI- Design and Applied Arts Index

Tekstil, seramik, araç tasarımı, reklam ve kaynakların sürdürülebilirliğine kadar çok değişik konularda tasarım ve el sanatlarının her yönüyle ilgili bilgiler içeren bir veri tabanıdır. 1973' ten bugüne dergi makalelerini, fuar incelemelerini ve haber öğelerini kapsar.

GreenFILE

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan GreenFILE, çevre, çevre kirliliği, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüşüm gibi çevre ve ilişkili birçok konu başlığındaki makaleleri içermektedir. Veri tabanında 384 bine yakın bibliyografik kayıt yanında, 4.700’ün üzerinde çevre ile ilgili açık erişimli tam metin makaleye de ulaşmak mümkündür. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Academic Search Complete (Tüm disiplinler)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan Academic Search Complete veri tabanı özellikle akademik kurumlar için tasarlanmıştır. 5.800’ü hakemli dergi olmak üzere, 6.500’den fazla dergiyi tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. 4.000 tam metin dergi WOS veya Scopus’ta indekslenmektedir. Dünya üzerindeki en kapsamlı online tam metin bilgi bankasıdır. Tüm akademik disiplinlerden, 12.500’den fazla dergide yayınlanan makalelerin indeks ve özetleri yanı sıra, toplamda 10.900’dan fazla yayını ( monograflar, raporlar, konferans tutanakları vb ) indeksler. Veri tabanı içerisindeki tam metin makaleler, taranabilir PDF formatında, 1887’li yıllara kadar geriye gidebilmektedir. 1.400’den fazla dergide yayınlanmış makalelerin taranabilir atıf ve referans bilgilerini de içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Applied Science and Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makalenin yanı sıra kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

MasterFILE Complete

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan, dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. İşletmeden sağlığa, spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2.000 tam metin genel referans kaynağı, 1000’nin üzerinde referans kitabı, 164,000’i aşkın birincil kaynak dokümanı ve 500 bini aşkın görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Newspaper Source Plus

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan, dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerine ait 1,8 milyon metin ile popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. İçerik: 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haberler, 77 milyona yakın tam metin makale; öne çıkan gazeteler: The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis), Haber bülteni kaynakları; AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China), Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları: ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, National Public Radio, PBS. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Business Source Complete (İktisadi ve İdari Bilimler)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan BSC, İktisadi ve idari bilimler alanında üretilmiş, dünyanın en kapsamlı tam metin veri tabanıdır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. İçerdiği tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanı sıra JSTOR’un Business koleksiyonunu büyük oranda içerir. Kendi alanında lider tam metin hakemli dergiler yanında, tam metin kitaplar, vaka incelemeleri, şirket profilleri ve swot analizleri, bildiriler, ülke ekonomik raporları, endüstri raporları, pazar araştırma raporları ve tam metin ticari dergilere erişim mümkündür. 1.300’den fazlası hakemli olmak üzere 2.200 tam metin dergi,(860 tam metin dergi WOS veya Scopus’ta indekslenmektedir)  20.000’den fazla başlığı (tam metin kitaplar, vaka incelemeleri, şirket profilleri, ülke ekonomik raporları, endüstri raporları, Wall Street röportajları, pazar araştırma raporları, SWOT analizleri, tartışma metinleri ) tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

ERIC (Eğitim)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu veri tabanı eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.6 milyondan fazla kayıt (makaleler, kitaplar, tezler, bildiriler, teknik raporlar vb dokümanlar ) kullanıma sunulmaktadır. Veri tabanında 600’den fazla dergi indekslenmektedir. 750.000 tam metin belgeye link sağlamaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Dynamed (Tıp, hemşirelik, kanıta dayalı tıp)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan Dynamed, National Science Foundation - NSF ( ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile üretilmiş, dünyanın en kapsamlı ve güncel, kanıta dayalı klinik referans sistemidir. 2000’e yakın hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir. Basit ancak güçlü konulara ayrılmış bir menüsü, doktorlara, tıp öğrencilerine ve diğer sağlık profesyonellerine, saygın yayınlar, kuruluşlar ve katkıda bulunan klinik çalışanlarının verdiği üst düzey, sentezlenmiş bilgilere erişme olanağı sağlar. Erişmek için başlığa tıklayınız.

MEDLINE (Tıp)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan, Tıp ve sağlık alanındaki temel danışma kaynağıdır. Tıp, hasta bakımı, dişçilik, veterinerlik, sağlık bakım sistemi, klinik öncesi bilimler ve benzeri birçok konu hakkında önemli tıbbi bilgiler içerir. National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş olan MEDLINE, 4.800'den fazla tıp dergisinde yayınlanmış makalelerin özetlerini içermektedir. Kendisine özel, detaylı MeSH konu başlıkları ve indeksleme yöntemlerine sahiptir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Open Dissertation

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu veri tabanı 1902’den günümüze kadar uzanan 1.150.000’den fazla doktora tezini içermektedir. Tezler tam metin olarak da görülebilmektedir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık, konu ve üniversite adı taraması yapılabilmektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Regional Business News (Ekonomi)

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu veri tabanı, bölgesel iş dünyası yayınları için kapsamlı tam metin bilgiler sağlamaktadır. Regional Business News, ABD'deki büyük şehir ve kırsal alanların tamamından 50 iş dünyası dergisi, gazete ve haber içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Teacher Reference Center

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu veri tabanı profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla en popüler 280 öğretmen ve yönetici dergisi ve magazininin indeks/özet bilgilerini içerir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Education Index Retrospective: 1923-1983

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan Education Index Retrospective, çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim v.b. konularında birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835.000’den fazla kayıt sunar. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 Retro Index

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan bu veri tabanı sosyal, beşeri, ahlak, toplum ve bununla ilgili konularda araştırmacılar için temel bir veri tabanı olup yaklaşık 1.200 dergi, 1.300.000 alıntı ve 240.000 kitap eleştirisi ile geniş çaplı hakemli içeriği kapsamlı bir şekilde sunmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Applied Sicience and Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W.Wilson)

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Newswires

EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler. Erişmek için başlığa tıklayınız.

European Views of the Americas: 1493 to 1750

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika’daki Britanyalılar, ticaret, keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Büyük Britanya – Koloniler, Amerika’daki dinler ve inançlar, korsanlar, köle ticareti ve çok daha fazlası... Erişmek için başlığa tıklayınız.

Social Sciences Index Retrospective 1907-1983

Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Library Information Science and Technology Abstracts

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Web News

EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Taylor & Francis Veritabanı

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime sunulan Taylor & Francis veri tabanı, güzel sanatlar, davranış bilimleri, ekonomi, mühendislik, eğitim, insan bilimleri, matematik ve istatistik, müzeler ve görsel sanatlar, bilgisayar bilimleri gibi daha birçok temel bilim alanında 2.165 adet dergiye genellikle 1997 yılından itibaren tam metin erişim sağlamaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Ebook Central

Ebook Central (eski adı “Ebrary Academic Complete”) e-kitap veri tabanı sanat, mimarlık, antropoloji, sosyoloji, işletme, ekonomi, bilgisayar ve bilgi teknolojileri, eğitim, mühendislik, bilim ve teknoloji, tarih, beşeri bilimler, dil, edebiyat, dil bilim, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, sağlık, doğa bilimleri, psikoloji, din, felsefe ve klasik metinler gibi çok çeşitli konu alanlarında 169.000’i aşkın tam metin e-kitap içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Türkçe Kullanım Kılavuzu

 

ScienceDirect

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan ScienceDirect veri tabanı Elsevier Yayınevine ait 2.280 adet dergiye 1995 sonrası tam metin erişim sağlayan çok disiplinli bir veri tabanıdır. Mühendislik, yaşam bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal ve insani bilimler konularında dergi içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

SCOPUS

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan Scopus konu ve atıf taraması yapılabilen bir veri tabanı olup, 69 milyon kayıt, 5.000 yayıncıdan 22.800 dergi, 150.000’i aşkın kitap, 12 milyon yazar profili, 1970 yılına kadar geriye giden 1.4 milyar alıntılanan referans kaydı içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

MathSciNet

MathSciNet, American Mathematical Society (AMS) tarafından yayınlanmakta olan "Mathematical Reviews" adlı yayının İnternet versiyonudur. 1940'dan günümüze matematik ve uygulama alanları olan mühendislik, fizik, bilgisayar gibi konuları kapsayan bibliyografik bir veritabanıdır.

ProQuest Research Library

Akademic Research Library, 1971 yılından günümüze çok çeşitli konu alanlarını kapsayan yüksek kaliteli ve bilimsel dergilere hızlı erişim sağlayan online referans kaynağıdır.

3700'ün üzerinde dergiye erişim veren Academic Research Library veri tabanının dörtte üçü tem metin dergilerden oluşmaktadır. USA TODAY, New York Times, Wall Street Journal gibi önemli gazeteleri de kapsamaktadır.

İçerdiği konu alanlarından bazıları : Sanat, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Finans, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, Eğitim Bilimleri, Edebiyat, Uluslararası İlişkiler, Askeri Bilimler, Siyasal Bilimler, Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Kültür, Sosyoloji, Tarih, Felsefe, Dilbilim, Ziraat, Teoloji ve Arkeoloji.

ProQuest Central

ProQuest Central, işletme, sağlık ve tıp, dil ve edebiyat, sosyal bilimler, eğitim, sanat, bilim ve teknoloji de dâhil olmak üzere tüm önemli alanlarda 47 adet veri tabanını bir araya getiren mevcut en geniş ve kapsamlı veri tabanıdır. Ayrıca sahne sanatları, görsel sanatlar, tarih, din ve felsefe konularında dünya çapında binlerce tam metin gazete içerir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

Arts Premium Collection

Sanat, tasarım, mimarlık, beşeri bilimler, film/ekran çalışmaları, müzik, sahne sanatları vb. çok sayıda konu alanında binlerce tam metin dergiye sahip Art, Design & Architecture Collection, Music&PerformingArts Collection ve ScreenStudies Collection veri tabanlarını içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

ISI Web of Science

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan konu ve atıf taraması yapılabilen Web of Science, atıf indekslerinin web üzerinden bir tarayıcı aracılığı ile taranabilmesine olanak sağlayan çok disiplinli bir veri tabanıdır. Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından belirli makaleler aranabilir. Ayrıca belirli bir makaleye kimler tarafından atıfda bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulundugu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür. Web of Science kapsamındaki  atıf indeksleri aşağıdadır :

  • Social Sciences Citation Index (SSCI)
  • Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) (SSCI)
  • Sciences Citation Index Expanded (SCI-E)

Nature Journals All

ULAKBİM EKUAL kapsamında Nature Journals All aboneliği gerçekleştirilmiş olup aşağıda yer alan içeriklere erişim sağlanabilecektir. Nature + Nature Methods + Nature Protocols Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, çok disiplinli, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir. “Nature Journals All” Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. 2007’den günümüze tam metin erişim sağlanmaktadır. Erişmek için Nature + Nature Methods + Nature Protocols başlığına tıklayınız.

Dergi Listesi:

Kullanım Kılavuzu

Academic Journals All

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon, bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. 1997’den günümüze tam metin erişim sağlanmaktadır. Erişmek için Academic Journals All başlığına tıklayınız.

Kullanım Klavuzu

Dergi Listesi

Palgrave Macmillan Journals

Nature Dergi Grubu’nun “PMJ All”’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, felsefe ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997’den günümüze tam metin erişim sağlanmaktadır. Erişmek için Palgrave Macmillan Dergileri başlığına tıklayınız.

Dergi Listesi

TR Dizin Tarama

ULAKBİM tarafından gerçekleştirilen en önemli çalışmalardan biri de, araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda tam metin olarak erişmelerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen ve 2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen TR Dizin’dir. Sağlık Bilimleri(Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere beş ayrı temel konu alanını içermektedir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız. Konu veri tabanları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve TR Dizin’de dizinlenen dergi listeleri(Doçentlik başvuru şartlarında geçen “ULAKBİM Tarafından Taranan Ulusal Hakemli Dergiler Listesi” için tıklayınız.

Türkiye Akademik Arşivi

ULAKBİM tarafından hazırlanan bu sistem ile Türkiye’de parçalı durumda bulunan ve açık erişime uygun bilimsel ve akademik içeriklere, tek merkezden ve yaygın olarak erişilmesi amaçlanmaktadır. 2016 sonunda tamamlanması planlanan sitemin Beta sürümü erişime açılmıştır. Erişmek için başlığa tıklayınız. 

Mimarlık Dergisi

Türkiye Mimarlar Odası tarafından 1963 yılından beri yayımlanan, Türkiye’nin en uzun soluklu ve en yüksek tiraja sahip mimarlık dergisidir. İki ayda bir, yılda 6 sayı olarak yayımlanmaktadır. Derginin her sayısında, dönemin gündeminde yer alan ve gündem oluşturması hedeflenen temalar, konunun uzmanları tarafından dosya olarak ele alınmaktadır.Derginin 50. yılı olan 2013 yılından itibaren ise, 1963 yılından beri yayımlanan tüm sayıların tam metin ve görsellerine ulaşılabilmekte; arama motoru ile taranabilmektedir. 2014 yılı itibarıyla basılı dergi ile eşzamanlı olarak web sitesinden ücretsiz olarak izlenebilen Mimarlık, 2015 yılı Ocak-Şubat sayısıyla birlikte Facebook üzerindeki  www.facebook.com/mimarlikdergisi  sayfasından da takip edilebilmektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

 

Türk Dil Kurumu Süreli Yayınlar Veri Tabanı

Türk Dil Kurumunun süreli yayınlarından olan Türk Dili Araştırmaları Yıllığı Belleten, Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi ile Türk Dili Dil ve Edebiyat Dergisi bir veri tabanında toplanarak tam metin olarak kullanıma sunulmuştur. Veri tabanında Türk Dili Araştırmaları Yıllığı Belleten'den 903, Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi'nden 489 ve Türk Dili Dergisi'nden 20.038 olmak üzere toplam 21.430 yazı bulunmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

ARKİTEKT Veri Tabanı

Mimarlar Odası tarafından hazırlanmış olan veri tabanı, Arkitekt Dergisi’nin 1931-1980 yıllarını tam metin olarak kapsamaktadır. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Akademik Araştırmalar İndeksi (acarindex.com) 

Akademik Araştırmalar İndeksi internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır. 430’u aşkın dergi ve on binlerce tam metin akademik makale ile araştırmacılara hizmet vermektedir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

DergiPark Akademik

ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır. Üniversite, kamu ve diğer kurumların yayınladığı 895 adet dergiye ait makalelere tam metin erişim sağlamaktadır. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Araştirmax (Bilimsel Yayın İndeksi)

Bilgi kullanıcılarının gereksinim duydukları bilgiye zamanında, güncel ve güvenilir biçimde sınıflandırılmış olarak elektronik ortamda ücretsiz şekilde erişmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş Türkiye’nin ilk tam metin bilimsel veri tabanlarından biridir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

ArXiv

1991 yılında kurulmuş ve Cornell Üniversitesi tarafından işletilen, araştırma makaleleri için kâr amacı gütmeyen elektronik bir arşiv olan veri tabanı fizik, matematik, istatistik, bilgisayar bilimleri, doğrusal olmayan bilimler ve nicel biyoloji konularında tam metin makaleler içermektedir. Erişmek için başlığa tıklayınız.

The Electronic Library of Mathematics (ELibM)

1996 yılında kurulmuş, matematik alanında en uzun soluklu ve en büyük açık erişim sitesidir. Matematik konusunda tam metin çevrimiçi dergi, makale, monograf ve diğer elektronik kaynakları içerir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

Directory of Open Access Scholarly Resources (ROAD)

ISSN International Centre kayıtlarında açık erişim bilimsel kaynaklar olarak tanımlanan dergiler, monograf serileri, konferans bildirileri ve bilimsel kaynakların bibliyografik kayıtlarını içerir. Veri tabanına erişmek için başlığa tıklayınız.

INIS Veri Tabanı

The International Nuclear Information System (Uluslararası Nükleer Bilgi Sistemi), nükleer bilim ve teknolojinin barışcıl kullanımı ile ilgili dünya genelinde yayınlanmış bilimsel ve teknik yayınları içeren önemli bir bilgi kaynağıdır. INIS, 1970'ten günümüze İngilizce özetleriyle birlikte 2,5 milyonun üzerinde bibliyografik kayıt içeren ve haftalık olarak güncellenen bibliyografik bir veri tabanıdır.

DIRECTORY OF OPEN ACCESS BOOKS (DOAB)

Açık erişimli e-kitap veri tabanıdır. 54 yayınevinden 1.600’ü aşkın tam metin akademik kitap içermektedir. 2013 yılında ABD’deki kütüphaneciler tarafından “En İyi Ücretsiz Referans Web Sitesi” seçilmiştir.

DIRECTORY OF OPEN ACCESS JOURNALS (DOAJ)

Açık erişimli 10.000’e yakın bilimsel ve tam metin dergiye ücretsiz olarak erişim sağlayan bir veri tabanıdır.

Benezit Dictionary of Artists

Basılı olarak 1911’den günümüze sanatçı biyografileri konusunda otorite kabul edilen The Benezit Dictionary of Artists’e Oxford Art Online ara yüzünden ilk kez çevrim içi olarak tam metin erişim sağlanmaktadır. Yılda üç kez güncellenen The Benezit Dictionary of Artists veri tabanı antik çağdan günümüze yaklaşı 170.000 sanatçı girişi, 11.000’den fazla sanatçı imzası ve monogram, detaylı müze listeleri, bibliyografyalar, sergi bilgileri ve müzayede kayıtları içermektedir.

Kullanım Kılavuzu

IEEE Explore Digital Library

ULAKBİM EKUAL kapsamında erişime açılan bu veri tabanı elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, biomedikal mühendisliği, fizik vb. konularda IEEE ve IEE’ye ait 413 adet dergi, 1.220 konferans serisi ve 3.341 standart içermektedir. Bu kaynaklara tam metin erişim sağlanmaktadır. Erişmek için başlığa tıklayınız.

QUESTIA

İnternet üzerinden 160 bin kitabın kategorilendirilmiş tanımına arama ile sebestçe erişilebileceği, ayrıca bedeli ödendiğinde kitapların tümünün okunabileceği sanal bir "entelijansiya" (yönetici ve entellektüel sınıf) ve rapor hazırlama girişimi olan QUESTIA veri tabanına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.