ADAY ÖĞRENCİ

Çalışma alanı kent olan bölümümüz, üniversiteye giriş sınavında MF-4 puan türü ile öğrenci almakla beraber, kentlerin disiplinler arası bir çalışma ortamı oluşu dolayısıyla sosyolojiden, ekonomiye; hukuktan, mimarlık ve tasarım gibi uygulamalı disiplinlere kadar geniş bir yelpazede zorunlu ve seçmeli dersler sunmaktadır. Bu disiplinler arasılık öğrencilerimize ilgi duydukları alanlara yönelme konusunda büyük kolaylık sağladığı gibi, mezun olduktan sonra da, sahip oldukları formasyon doğrultusunda çok çeşitli alanlarda iş olanağı sunmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan bölümümüz, 2013 – 2014 akademik yılında 357,26072 taban puanıyla öğrenci almıştır. Bu puanlama ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İngilizce), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (İngilizce), İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ardından gelmektedir. Bölümümüzü diğer üniversitelerden ayıran temel özellik, fiziksel mekânı; sosyal, ekonomik, kültürel ve politik bileşenleri ile bir bütün olarak ele alması ve bunu üniversite tarihinden gelen “Akademi” geleneği ile güzel sanatlarla harmanlayarak aktarabilmesidir.

Tüm bunların yanı sıra üniversite bünyesinde bulunan; basketbol, voleybol, futbol, dağcılık, dans, sinema, tiyatro, pandomim, felsefe, edebiyat ve daha birçok aktif öğrenci kulübü, öğrencilere hobilerini ilerletme ve sosyalleşme konusunda geniş imkânlar sunmaktadır. Bölümüzün öğrenci kulübü olan MEKİK (Metropolis Kentsel İncelemeler Kulübü) ise sene içerisinde düzenlediği Anadolu’nun çeşitli kentlerine yapılan geziler ve daha birçok etkinlikle hem eğlenceli hem de eğitici bir üniversite hayatı sunmaktadır.