GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

/ TEKSTİL VE MODA TASARIMI

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünün başlangıcı Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) “Tezyini Sanatlar Şubesi” içinde 1938 yılında açılan “Kumaş Desenleri Atölyesi”ne dayanır.

1958 yılında Kumaş Desenleri Atölyesi içinde Baskı Atölyesi kurulur. 1966 yılında Yüksek Süsleme Bölümü “Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü” adını alır ve bölüm ilk “Tekstil Desenleri Atölyesi” mezunlarını verir.

1971-1980 yılları arasında Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü içinde “Tekstil Sanatları Atölyesi” adı ile devam eder.

1978 yılında Tekstil Sanatları Atölyesi içinde Dokuma Atölyesi kurulur. 1980-1982 yılları arasında Tekstil Sanatları Atölyesi adı “Tekstil Sanatları Bölümü” olarak değişir.

1982 yılından itibaren Yüksek Öğretim Yasası ile İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi “Mimar Sinan Üniversitesi” adını alır. Güzel Sanatlar Fakültesi içinde Uygulamalı Sanatlar Bölümü Tekstil Anasanat Dalı adı ile tekstil dalı mezun vermeye devam eder. 1994 yılından itibaren ise Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı bölüm, “Tekstil Bölümü” olarak, 2004 yılından itibaren de “Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü” adını alarak eğitimine devam etmektedir.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; Tekstil ve Moda Tasarımı Anasanat Dalı’na bağlı Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı, Giyim Tasarımı Sanat Dallarından oluşmaktadır. 1938-1978 yılları arasında Prof. Sabih Gözen’nin başkanlığını yaptığı bölümün başkanlıklarını; 1978-2000 yılları arasında Prof. Beyhan Saldıray, 2000-2002 yılları arasında Prof. Aygun Tuğay, 2002 - 2008 yılları arasında Prof. Zeki Alpan sürdürmüşlerdir. 2008 Mayıs ayı itibariyle başkanlık Prof. Kemal Can tarafından yürütülmektedir .

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri 16 yıldır İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda, Zorlu Holding Taç Linen’nin düzenlediği “Bir Desen Tasarla” başlıklı nevresim deseni yarışmasında, Deri Günleri Tasarım yarışmasında, İTHİB’in düzenlediği kumaş tasarım yarışmasında, DENİMDER’in düzenlediği Denim Kumaş Tasarım Yarışmasında bir çok dereceler almışlar, ödül olarak Avrupa ülkelerinde master bursları kazanmışladır. Ulusal ve Uluslararası Tekstil fuarları gibi birçok etkinlikte yer alan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü üniversite-sektör işbirliği kapsamında sektörden birçok firma ile çeşitli projeler gerçekleştirmektedir. Ulusal ve uluslar arası düzeyde bir çok üniversite, tekstil ve moda kuruluşları ile ortak sergi, konferans, sempozyum ve seminerler düzenlenmekte, araştırma ve inceleme gezisi kapsamında birçok firmaya geziler yapılmaktadır.

Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
İLETİŞİM
Bölüm Başkanı : Prof. Kemal CAN
Bölüm Başkan Yardımcısı :
Bölüm Sekreteri: : Cengiz AKBAŞ
Telefon : 0212 252 16 00 / 262
Faks : (0212) 245 21 64
Eposta : tekstil.moda@msgsu.edu.tr
DUYURULAR