GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

/ SAHNE DEKORLARI VE KOSTÜMÜ

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü, günümüz koşullarına cevap verebilecek nitelikte tiyatro, opera-bale, sinema, televizyon, reklam, gösteri,tören, karnaval, festival vb. alanlarda çalışacak sahne dekoratör, kostümcüsü, hareketli boyutlu biçim tasarımcısı ve sanat yönetmenleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Sahne Dekoru Sanat Dalı, Sahne Kostüm Sanat Dalı, Kukla ve Gölge Oyunu Sanat Dalı'nın ortak 4 yıllık eğitim programlarının sonucunda mezun olan öğrenciler günümüz koşullarına cevap verebilecek nitelikte, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Belediyeye bağlı ödenekli Şehir Tiyatrolarında Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımcısı olarak görev aldıkları gibi yine özel ve devlet tiyatrolarında, sinema ve reklam sektöründe, vitrin ve fuar dekorlarında, festival, tören, milli bayramlar ve açılışlarda çevre düzenlemelerinde dekor ve kostüm tasarımcısı ve sanat yönetmeni olarak da görev yapmaktadırlar.
Bölüm 3 Sanat dalından oluşmaktadır.

Sahne Dekoru Sanat Dalı

    Öğrencinin sahne dekorunun her dalında uzmanlaşmasını sağlayan bu sanat dalı eğitimin ikinci yılında baslar.

Sahne Kostüm Sanat Dalı

    İkinci yılda başlayan bu sanat dalı öğrencinin sahne kostümünün her alanda uzmanlaşmasını amaçlar.

Kukla ve Gölge Oyunu Sanat Dalı

      Bu sanat dalı, klasik kukla uygulamalarından başlayarak öğrencinin her türlü boyutlu biçimi geliştirebilmesini ve günümüzün ihtiyaçlarına cevap verebilecek çağdaş, zengin kuklalar konusunda uzmanlaşmasını sağlar.

Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...

1958 yılında kurulan Sahne Dekorları ve Kostümü programının amacı, tiyatro, sinema, televizyon, reklam, vitrin, fuar, konser, gösteri alanlarında uluslararası nitelik ve gelişmelere katkıda bulunabilecek sahne, kostüm, kukla tasarımcıları yetiştirmektir.

 

MSGSÜ-GSF Giriş Yetenek Sınavlarında I. Basamak  Genel Baraj Sınavıdır.

Genel Baraj Sınavında başarılı olanlar arasından Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’ne başvuran öğrenciler için Özel Yetenek Sınavı yapılır; bu sınav bölümün içeriği ve kapsamı göz önüne alınarak oluşturulan ikinci bir çizim sınavıdır.

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’ne her yıl 10 öğrenci alınmaktadır.

İLETİŞİM
Bölüm Başkanı : Prof. Fatma Refika TARCAN
Bölüm Başkan Yardımcıları : Dr. Öğr. Üyesi Çağla TULUKÇU
Doç. F.Nihan ŞEN
Bölüm Sekreteri: : Cengiz AKBAŞ
Telefon : 0212 252 1600 / 4264 - 4321
Faks : (0212) 245 21 64
Eposta: : sahnedekor@msgsu.edu.tr
DUYURULAR