SERAMİK VE CAM TASARIMI

 

Bölüm Başkanı : Prof.Süleyman Aydan BELEN
Bölüm Başkan Yardımcıları : Yrd.Doç.Aygün Dinçer Kırca
: Yrd.Doç.Hasan BAŞKIRKAN
Telefon : 0212 252 16 00/4312 - 0212 243 44 60
Faks : 0212 245 21 64


Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü dört yıllık lisans eğitimi veren, ayrıca lisansüstü ve sanatta yeterlik programları uygulayan bir birimdir. Eğitimin her aşamasında özgünlük, bilimsel metodun uygulanması, çözümleme yetisi, zamanlama, malzemeyi kullanabilme becerisi, anlatım gücü ve yorum değerlendirilmektedir. Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü dünya topluluğunun geliştirdiği bilim, teknoloji ve sanatsal değerler doğrultusunda eğitim vermektedir. Amaç, kişinin yaratıcı gücünü açığa çıkarmak, duygu ve düşünceleri ile içinde bulunduğu çağın yorumunu yapmasını sağlamaktır.

Öğrencilerin araştırma, bulma, uygulama, denetleme ve sonuçlandırma süreçlerini içeren bilimsel araştırma yöntemleri ile kazandıkları bu yeteneklerini sanat ve endüstri alanında uygulamaları hedeflenmektedir. Stajlar aracılığı ile öğrencilere seramik ve cam endüstrisinde tecrübe kazanma olanağı sağlanmaktadır. Bölümün bu konudaki çalışma ve deneyimleri, diğer üniversitelerin yeni kurulan Seramik Bölümleri tarafından da benimsenmektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan “International Ceramic Academy (IAC)” – Uluslar arası Seramik Akademisi üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk eğitim kurumudur.