HEYKEL
Bölüm Başkanı : Prof. Fatma AKYÜREK
Bölüm Başkan Yardımcıları : Prof. Neslihan PALA
Yrd. Doç. Ömer Emre YAVUZ
Bölüm Sekreteri: : Nihal SERTEL
Faruk IŞIK Yardımcı Hizmetler
Mahmut CIVIK Yardımcı Hizmetler
Telefon : 0212 252 1600 / 4347
Faks : (0212) 245 21 64
Eposta : heykel@msgsu.edu.tr


Heykel Bölümü'nde egitim, ögrenciye bu meslegin gerektirdigi temel bilgilenme ilkelerini aktarirken olabildigince çok seçenek içeren, bireysel yaraticiligin desteklendigi çagdas bir anlayis temelinde yürütülmektedir. Atölye çalismalari ve bu çalismalari destekleyen kuramsal dersler ve etkinliklerle amaçlanan durum, ögrencilerin okul sonrasi meslek yasami için gerekli donanimlari elde edebilmesidir. Bölümümüz kurulusundan günümüze, ülkemiz heykel sanatinin gelisimini destekleyen kurumsal ve toplumsal düzeydeki tasarimlarin öncüsü olmustur.

 Ders programimizin temelini olusturan atölye çalismalari iki ana gruba ayrilmaktadir. Bunlardan ilki, birinci yildan baslayarak dördüncü yilin sonuna degin devam eden Modlaj atölyeleridir. Ikincisi ise ikinci yildan baslayarak dördüncü yilin sonuna degin devam eden Uygulama atölyeleridir.

Modlaj atölyelerindeki çalismalarda malzeme olarak kil kullanilmaktadir. Tas, Ahsap, Taki ve Maden atölyelerinden olusan Uygulama atölyelerinde çesitli malzemelerin kullanim olanaklari ögretilirken, ögrencilerin çagdas sanat tasarimciliginin ilkeleri ile karsilasmasi amaçlanir. Heykel Bölümü ögrencilerinin sorumlu oldugu diger brans dersleri birinci sinifta Morfoloji dersi, üçüncü yilda ise Heykel ve Çevre dersidir. Heykel ve Çevre dersi insan-çevre-heykel iliskilerinin ve uzay-mekan problemlerinin estetik ve tinsel degerler göz önüne alinarak irdelendigi ve bu baglamda ögrencinin yaratici projeler gelistirmesini saglayan uygulamali bir derstir. Yine bu derslerin yanında Desen,Türkiye’de Heykel Sanatı, Küreselleşme Sanatı, Sanat Yönetimi ve Proje Geliştirme,Çin Heykeli,Heykel Tarihi gibi dersler Bölüm derslerimiz arasında yer almaktadır.

 Birinci yil iki sömestr boyunca aldiklari Morfoloji dersi ögrencilere hem atölye uygulamalarinda destek olmakta, hem de ögrencilere mesleki alanda çok yönlü bir bakis açisi kazandirmayi amaçlamaktadir. Ikinci yilin basindan itibaren ögrenciler kendi seçtikleri bir Uygulama Atölyesi'ne devam ederler. Bu atölyeler: Madalyon, Takı ve Küçük Heykel, Taş, Ahsap, Maden, (Maden Döküm Tekn. Atölyesi) atölyeleridir. Üçüncü ve dördüncü yillarda Modlaj Atölyesi'nde devam eden kompozisyon ve doga etüdü çalismalari ile birlikte Uygulama Atölyeleri ögrencilere tasarimlarini, seçtikleri malzemelere geçebilme olanaklari saglamaktadir.

Bölüm programinda yer alan dersler disinda Heykel Bölümü'nde seminerler ve work-shoplar gerçeklestirilmekte, çesitli alanlarda uzmanlasmis konuk sanatçi ve konusmacilarin katkilariyla ögrencilerin ilgili alanlarinin zenginlestirilmesi amaçlanmaktadir. Çalismalarin sergilenmesi için ögrenciler sürekli tesvik edilmekte açik ve kapali sergi alanlarinda ögrenci sergileri gerçeklestirilmektedir. Heykel Bölümü' nün çesitli belediyeler ile ortaklasa gerçeklestirdigi sempozyumlar heykel egitimine de dolayli katkilarda bulunmaktadir.