EN
Üst Linkler Öğrenci Bilgi Sistemi İletişim Site Haritası
.

SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ

Bölüm Başkanı:Prof. Dr. Ali AKAY
Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr.Aylin DİKMEN ÖZARSLAN
Telefon:(0212) 246 00 11/5300
Faks:(0212) 261 11 21

1984-1985 yılında egitime başlayan Sosyoloji Bölümü dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. Bölüm ögretim elemanlarının çok farklı formasyonlardan gelmeleri dolayısıyla bölümde güncel siyaset, ekonomi, hukuk, sanat vb. ağırlıklı, interdisipliner bir eğitim verilmektedir.
Bölümde uygulanan ders programında sosyoloji formasyonunun yanısıra felsefe, mantık ve psikoloji grubu dersler de yer almaktadır. Üniversitenin Güzel Sanatlar Akademisi'nden gelen geleneğiyle, sanat ağırlıklı (şehircilik, plastik ve görsel sanatlar) çalışma ve araştırmalar, eğitimin her aşamasında, özellikle desteklenmektedir.
Bölüm aşağıdaki anabilim dallarından oluşmaktadır:

  • Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı
  • Genel Sosyoloji Anabilim Dalı
  • Uygulamali Sosyoloji Anabilim Dalı
  • Sosyometri Anabilim Dalı

Lisans eğitiminin yanısıra Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" Yüksek Lisans ve doktora programları da Sosyoloji Bölümü tarafından yürütülmektedir. "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" Yüksek Lisans ve doktora programları ile ilgili detaylı bilgi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Genel Sosyoloji ve Metodoloji Programı başlığı altında verilmiştir.

.