EN
Üst Linkler Öğrenci Bilgi Sistemi İletişim Site Haritası
.

SANAT TARİHİ BÖLÜMÜ

Bölüm Başkanı : Prof. Dr. Banu MAHİR
Bölüm Başkan Yardımcıları : Prof. Dr. Ayşe Nilüfer ÖNDİN
    Prof. Dr. Şirin Funda BERKSOY
Telefon : (0212) 236 69 36/124, 125, 126, 139, 143, 175
Fax : (0212) 261 11 21

1983 yılında Arkeoloji ve Sanat Tarihi adıyla kurulmuş olan bölüm, 1998 yılında Arkeoloji ve Sanat Tarihi’nin ayrılmasıyla Sanat Tarihi olarak eğitim vermektedir. Batı ve Çağdaş Sanatlar ile Türk İslam Sanatları olmak üzere iki anabilim dalı tarafından yürütülen programlarda Türk, İslam, Osmanlı sanatlarıyla Batı sanatı ve çağdaş sanatlar konularını içeren dersler eşit ağırlıklıdır.

Her iki ana bilim dalının konuları arasında, ders yıllarına göre tarihsel paralellik kurulmasına özen gösterilmiştir. Eğitim süresi içinde zorunlu olarak alınması gereken derslerin yanı sıra, birinci sınıftan itibaren çok sayıda seçmeli ders bulunmaktadır. Bu seçmeli dersler, sanat tarihini çeşitli açılardan destekleyen disiplinlerin konularını içermektedir.

Sanat Tarihi Bölümü’nün dört yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, sanat tarihçisi unvanını alırlar. Bu unvanlarıyla müzelerde uzman ve araştırmacı olarak çalışabilirler. Ayrıca Kültür ve Turizm bakanlıklarına bağlı kurumlarda, bankalarda ve özel sektörde, sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak görev yapabilirler. Eğitimleri süresince ya da daha sonra öğretmenlik formasyonu dersleri derslerini alan öğrenciler orta okul ve liselere öğretmen olarak atanabilirler.

Sanat Tarihi Bölümü’nü belli bir not ortalamasıyla bitiren öğrenciler, M.S.G.S.Ü. ve diğer bazı üniversitelere bağlı Sosyal Bilimler Enstitüleri’nde yüksek lisans ve ardından doktora yapabilirler. Bu programlara kayıt hakkı kazanabilmek için, açılan dil ve bilim sınavlarında başarılı olmak gereklidir.

.