EN
Üst Linkler Öğrenci Bilgi Sistemi İletişim Site Haritası
.

MİMARİ RESTORASYON PROGRAMI

Bölüm Başkanı : Yrd. Doç. Dr. Sedat KURUGÖL
Tel : (0212) 292 13 83
Faks : (0212) 243 53 43
E-Posta : sedkur@msgu.edu.tr

M.S.G.S.Ü. Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı, bu alanda önlisans düzeyinde 4 yarıyıllık (2 yıllık) eğitim-öğretim vermekte ve üretim düzeyine katkıda bulunabilecek nitelikte ara elemanlar yetiştirmektedir. Halen kendisine tahsis edilmiş olan tarihi Nusretiye Kasrı’nda eğitimini sürdürmektedir.

Mimari Restorasyon Programı’nda dersler taş, ahşap ve metal teknolojileri gibi, mimari dekorasyonun ayrılmaz öğeleri ile rölöve, restorasyon, geleneksel yapı sistem ve elemanlarının ayrıntıları, projeler kapsamında, uygulamalı olarak yürütülmektedir. Şehir içi, şehir dışı inceleme gezileri, yaz okulu çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca her öğrenci öğrenimi süresince ve yalnızca tatillerde olmak üzere 40 iş günü staj (pratik çalışma) yapmakla yükümlüdür.

Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı’nda eğitim gören öğrenciler, ağırlıklı olarak merkezi kütüphaneden yararlanmaktadırlar. Ayrıca programın bazı disiplinlerine kısmen cevap verebilecek nitelikte küçük bir kitaplık bulunmaktadır. Önlisansını tamamlayan öğrenciler, dikey geçiş sınavını kazanmaları koşulu ile 4 yıllık lisans öğrenimine devam edebilirler.
MSGSÜ Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı 2008-2009 Öğretim yılında ilk kez sektörden gelen talep üzerine Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) ile işbirliğine girmiştir. Bu çerçevede Üniversitemizde eğitim içinde üretim ve eğitim sonrası istihdam imkanlarını arttırmak üzere sanayi çevreleri ile ortak çalışmalar başlamıştır. Bu program kapsamında TÜMMER tarafından programa uygulamalı eğitim, eğitim malzemeleri, Türkiye’nin belli başlı sektörel firmalarında staj ve öğrencilere eğitim süresince burs ile eğitim sonrası iş olanakları sağlanması konusunda kurumlar arasında mutabakat sağlanmıştır. Meslek Yüksekokulumuz ile TÜMMER arasıdaki işbirliği bu ders yılı itibarı ile bekletilmeden yürürlüğe girmiştir.

.