EN
Üst Linkler Öğrenci Bilgi Sistemi İletişim Site Haritası
.

SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ

Bölüm Başkanı :Prof. Aydın TEKER
Telefon:0212 260 10 50 / 129

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü kendi bünyesinde Tiyatro, Opera ve Bale Anasanat Dalları olmak üzere 3 Anasanat Dalı’nda eğitim vermektedir.

Sahne Sanatları Bölümünün Opera Anasanat Dalı haricindeki bölümlerin eğitim süresi 4 yıldır. Opera Anasanat Dalında ise bu 4 senelik sürecin öncesinde 2 yıllık bir hazırlık dönemi bulunmaktadır. Sahne Sanatlari Bölümünde bunların yanı sıra MSGSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü kanalıyla Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik çalışmaları da mevcuttur.

Tiyatro Anasanat Dalin’nda usta oyuncular ve rejisörlerin tecrübe ve aktarımlarının yani sıra tiyatronun kavramsal alanlarında oyuncu adaylarının entelektüel donanımının güçlendirilmesi ve sanatın diğer dallarıyla da tanıştırılarak oyunculukta bir bütünlük sağlanmasıyla, kendini yenileyen ve vizyonunu geliştiren bir eğitim hedeflenmektedir.

Opera Anasanat Dalı’nda, opera sanatçılığının gerektirdiği ses ve solunum organları becerilerini ve koordinasyonunu kazandırarak ve öğretilen teknikleri profesyonel san eğitimcilerinin gözetiminde öngörülen repertuarlar çerçevesinde kullandırarak, öğrencinin opera kültürünü uygulamalı olarak geliştirmesini sağlamak hedeflenmektedir.

Bale Anasanat Dalı kendi içinde Klasik Bale ve Modern Dans olmak üzere iki Sanat Dalına ayrılır. Yapılan yüksek seviyedeki çalışmalarla öğrencilerin teknik ve artistik olarak en üst düzeye ulaşıp profesyonel kariyere hazır duruma gelmeleri hedeflenmektedir.

Sahne Sanatları Bölümü bünyesindeki her Anasanat Dalı, her yıl sene boyunca çalışılan prodüksiyonlarını yurt içi ve yurt dışında seyirci ile buluşturma olanağına sahiptir. Ayrıca, eğitimine katkısı olacak ve alanında yetkin sanatçılar da çeşitli seminer ve atölye çalışmaları yoluyla, öğrencilerle buluşturulur. Üniversite ve Konservatuvar yurtdışı eğitimini desteklemek amacı ile Socrates ve Erasmus programlarına katılmaktadır.

.